Van az az állapota az amerikai asszonynak, amikor úgy érzi már mindene megvan, krém, autó, rózsa, ház, magas sarkú, a gyerekei is lassan felnőnek, ő maga pedig lassan egyre távolabb kerül régi szenvedélyes, szerető önmagától. Ezen az állapoton a leghatásosabban egy részvétet és szeretet egyaránt kiváltani képes mosolygós fekete arcocska segít. Azt kell örökbe fogadni. Így domesztikálja a naiv amerikai néplélek a hiányt és a borzalmat. Ezért van tele Amerika jótékonysági (charity)-szervezetekkel, és ezért fogadnak örökbe fekete gyermekeket a hollywoodi sztárok, és ezért van az egész jótékonyság-biznisznek jól kiépült kultúrája és infrastruktúrája.
A Nélküled nem létezem című könyv első pillantásra nyilvánvalóvá teszi, hogy a jótékonysági kultúra résztvevőinek készült: ott van mindjárt a mosolygós fekete arcocska. Melissa Fay Greene két afrikai gyereket is nevel atlantai otthonában. De előtte megjárta Etiópiát és látta a poklot. Arról ír. Nem olvastam túl hosszan, mert tele van hülye paragrafusokkal, betűszavakkal (AIDS), évszámokkal, újságból idézett adatokkal és idegen nevekkel, mint valami Európai Uniós jelentés. A tartalomjegyzék azonban annál szórakoztatóbb. Fejezetcímek: Az ősember, a Frigyláda és a kávé; A párnaügyi miniszter és az ébredező szörny; Nővérem a keselyűké; Szenteltvíz és vérvizsgálat; Én nemsokára meghalok, ő húsznapos; A nagybácsikám le szokta húzni a bugyimat; vagy: Mama, levágjak neked egy tehenet?
Melissa Fay Greene: Nélküled nem létezem
Fordította: Kállai Tibor
Partvonal Kiadó, Budapest, 2006
3990 Ft
Takács Sándor hentes és mészáros (Hatvan) 2007.02.13. 07:19:24
Mivel ezt ők nem tudják másként megmagyarázni, azzal indokolják, hogy ők jó, altruista emberek, akik törődnek másokkal. És innentől kezdve valóban azok is lesznek, de az egész úgy kezdődött, hogy van a vérükben egy vírus, amely terjeszkedni akar...