Ixión-szindróma
2006.07.22. 19:06 TonyCaviar
Ha hinni lehet az Élet és Irodalom „A Hét könyvei” listájának, csak a múlt héten az Ulpius-ház két Lousia May Alcott regényt adott ki – a Kisasszonyokat, és a Régimódi lányt. De, ha ezt elkapkodnák, még mindig lesz a boltokban a Lazi kiadó tavalyi kiadásaiból, korábbi fordításban. Lejárt szerzői jogú klasszikusokat kiadni csak elhatározás kérdése, komoly ambícióról beszél azonban az, hogy most számos klasszikust újra is fordítottak.
L.M. Alcott a 19. századi amerikai próza központi figurája, stílusa egyszerű, realista, a végeredmény mégis ún. romantikus regény, már-már női apró-romantika. A Kisasszonyok a massachusetsi szerzőnő főműve, róla és nénéiről szól, amint a massachusetsi vidéki szalonban surrogtatják a szoknyáikat és fojtott hangon intrikálnak, miközben a férfiak az amerikai polgárháborúban harcolnak, biztonságos távolságban. Gyakorlatilag az Elfújta a szél ősforrása.
De kijött egy Jane Austen is, a Büszkeség és Balítéletnél kevésbé ismert Lady Susan. Valójában levélregény, Zsuzsa asszony kíméletlen törtető lényét ismerhetjük meg ellenségeinek leveleiből, rokonai és barátai azonban annak látják, aminek ő szeretné: anya és feleség, aranyszívű hölgy, nemes kebel, stb. Őt követik az elmaradhatatlan Bronte-nővérek, persze nem a súlyos Emily, hanem az emészthetőbb hugicák. Anne Bronte Agnes Grey-e viszonylag ismert „nevelőnő” regény, egy tiszta lélek sodródik égre emelt tekintettel a zűrzavaros emberi kapcsolatok büdös kanálisában. Charlotte Bronte – aki amúgy idősebb a súlyos Emilynél – Különös tanítványa édeskésen, már-már fülledten erotikusnak tűnik így távolról, fiatal tanár a leányiskolában, ahol még az igazgatónő is magányos, végül azonban nyilván nem ez lesz, hanem betoppan az igazi, a Különleges. Viktoriánus csiklandozás.
Mit tesz a kritikus, ha egy réges-rég kanonizált műfajt a közönség újra felfedez, és zabálni kezdi pont azért, amiért ő már el sem olvasná? Fanyalog? Egy frászt. Örül, és mentegetőzés helyett inkább másra tereli a szót. Nemcsak a XIX. századé a világ. Meg nem mondom, hogy jó-e vagy sem, de mindenképp figyelemreméltó, hogy Luc Besson, a híres francia filmrendező ifjúsági könyvet írt Arthur és a Villangók címmel. Persze kérdés, hogy érdemes-e ebbe a játékba belemenni, ha mint megtudtuk, a könyvből már készül is a film.
Az sms modern fegyver, nem szabad lebecsülni – állítja Temesi László, azzal összegyűjti a közelmúlt kampány indulatos sms-eit …Gyurcsány a király…Orbán a vezér… címmel. Ez már olyan, mintha a 2006-os év legjobb góljait néznék újra gyűjteményes videokazettán. Szerintem ne tegyék. Inkább örüljenek, hogy egy darabig nem kapnak ilyesmit.
Annál inkább le vagyunk maradva irodalomelméletből, amire nincs mentség. Az Ixión-szindróma, Hansági Ágnes, irodalomtörténész kötete a szerző elméleti tanulmányaiból közöl, ahogy ezt mondani szokták: egy csokorra valót. Identitás és kánon a romantikában és a modernségben. Valójában pedig Jókai Mórról olvashatunk benne, Babits előadásairól, de ami talán egy kicsit kurrensebb kanonizációs kérdés: Márai A gyertyák csonkig égnek és Háy János Xanadu című regényéről. De mi a fene az az Ixión-szindróma? És ki az az Ixión?
Ixión a görög Káin, az első rokongyilkos, a phlegyák királya. Tűzre vetette apósát és ezért az egész Olimposz halált kiált rá, de Zeusz hajlik a kegyelemre, vacsorára invitálja, Ixión azonban igazi visszaeső, ráveti magát Hérára, a házigazda feleségére. Ezzel gyakorlatilag bérelt helyet kapott a pokolban, reprezentatív kocsikerékre feszítve főhelyen lángol az idők végezetéig. Már régi bútordarabnak számított odalent, amikor Orfeusz lejött Euridikéért, és így a vén gyehennalakó is meghallhatta Orfeusz énekét, ami az egész alvilági kompániát elvarázsolta – valódi börtönkoncert. Ixión kereke megállt és egy pillanatra újra egyenesbe jött magával. Valahogy így érzi magát az olvasó most – Hansági Ágnes szerint: „… a játéknak az a totális intenzitása, amelyben az olvasó, a művészet élvezője, akárcsak Ixión Orpheusz énekének hallatán, nem fut az elől, aminek látják, és nem kergeti azt, aminek látszani szeretne.”
Szólj hozzá!
Címkék: ajánló könyv
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.