Najmányi László, a XX. század elején megalkotott első komolyabb elektronikus hangszer, a Theremin evangelistája könyvheti újdonságot produkált a kreátor, az orosz Tyermen nevű feltaláló életéről. A nemesi származású bolsevik életének fordulataival egyetlen fikciós krimi sem ér fel: hangszere pillanatokon belül Lenin kedvence lesz, a mestert pedig bizalmába fogadja a tömeggyilkos. Tyermen a világszenzációval körbehaknizhatja Európát, majd Amerikát, mindenhol a legelőkelőbb szalonok dédelgetett vendége - és közben mindenhonnan szorgalmasan jelent haza, a proletárhatalomnak.
Számításaiba ott csúszott hiba, hogy Amerikában megházasodott - egy fekete táncosnő volt a szerencsés választott, ezt azonban a szocialista demokrácia nem tudja megemészteni és hazaparancsolja. A parancsot a mérnök megtagadja, de hiába, kollegái hazarabolják, aztán jön a Gulag. Ott azt kapja büntetésből, amit eddig jutalmul: fel kell találnia bizonyos dolgokat (főleg lehallgatóberendezéseket, egyik-másik hírhedt találmányának alkalmazását nemzetközi botrányok követik) - viszont, ha nem jön össze a dolog, verés következik. A szabadulás után segédműszerészkedhet itt-ott, a rendszerváltás idejében azonban még élő amerikai ismerősei felfedezik, és New Yorkba hívják koncertezni. A műsort még leadja, de utána, még amerikai földön éri a halál, jóval túl a kilencvenen.
Mondhatnánk, könnyű ilyen alapanyagból jó könyvet írni, de ez nem fedi teljesen a valóságot, hiszen a dolog természeténél fogva nagyon nehéz lehetett az anyaggyűjtés. A szerző (akit magyar punkzenészként egyébként a hetvenes években kiutasítottak Magyarországról) figyelmeztet is, hogy a könyv bizonyos részeit regényként érdemes olvasnunk, hiszen a források sokszor ellentmondásosak. De ettől még nagyon élvezetes az egész.